Byť ideálem každé výrobní, stavební i jiné lidské činnosti je, aby nevedla ke vzniku odpadů, ne vždy jsme v reálném životě schopni tohoto cíle dosáhnout.
Naše služby pomůžou, aby nakládání s odpady bylo z hlediska ekologie i ekonomiky co nejracionálnější a případné negativní dopady byly minimalizovány.
Nakládání s odpady se řídí zákonem č. 541/2020 Sb. v aktuálním znění a jeho prováděcími předpisy, zejména vyhláškou č. 273/2021 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady a vyhláškou č. 8/2021 Sb. o Katalogu odpadů a posuzování vlastností odpadů.
Po dobu přechodného období provedeme v případě potřeby rozbory dle předchozí platné legislativy.
Zajišťujeme akreditované odběry a rozbory odpadu, poradenství v oblasti nakládání s odpady a odpadového hospodářství dle příslušné legislativy v aktuálním znění.
Odběr vzorku odpadu je vždy specifický pro konkrétní odpad, účel vzorkování, množství odpadu apod. Způsob odběru je vždy detailně popsán v protokolu o odběru, který je po skončení analýz předáván zákazníkovi spolu s protokolem o výsledku zkoušek.
Podmínky pro ukládání odpadů na skládky jsou dány vyhláškou č. 273/2021 Sb. v aktuálním znění, příloha č. 10.
Skládky odpadu se dle přijímaného odpadu dělí na:
Odpady využívané k zásypu
Vytěžené zeminy, sedimenty a podobné inertní materiály se nemusí odstraňovat uložením na skládkách odpadů, ale mohou se použít pro terénní úpravy jako materiál na zásyp.
Podmínky pro možnost tohoto nakládání s odpadem udává příloha č. 5 k vyhlášce č. 273/2021 Sb. V této příloze jsou uvedeny limitní koncentrace škodlivin v sušině, ve výluhu a limitní hodnoty ekotoxikologických testů. Rozlišuje se také využití ve svrchní vrstvě (v mocnosti 1 m od konečného povrchu terénu), kde jsou požadavky přísnější než pro ostatní zásyp (spodní vrstvy).
Ekotoxikologické zkoušky se provádějí na živých organismech, na analýzu odpadu dle přílohy č. 5 jsou potřeba cca 3 týdny.K zásypu je možno využít:
Struska ze spalování ostatních odpadů využívaná k zasypávání – využití strusky k zásypu je možné, jsou-li splněny limitní koncentrace škodlivin v sušině a ve výluhu dle přílohy č. 6, tabulka 6.1 a 6.2 a další požadavky specifikované vyhláškou.
Rozbory kalů a půd dle vyhlášky č. 273/2021 Sb. – dle požadavků na použití upravených kalů na zemědělské půdě uvedených v přílohách č. 28, 37, 38 a 39 k této vyhlášce jsou sledovány vlastnosti čistírenských kalů (indikátorové mikroorganismy, základní chemické ukazatele, rizikové prvky a látky) a vlastnosti půdy, na kterou má být kal použit (sledují se agrochemické vlastnosti půdy a obsah rizikových prvků).
Rozbory biologicky rozložitelných odpadů - dle vyhlášky č. 273/2021 Sb.
Seznamy biologicky rozložitelných odpadů určených ke zpracování v odpovídajícím zařízení (kompostárny, vermikompostárny, bioplynové stanice, apod.) jsou uvedeny v příloze č. 25.
Stanovujeme biologickou stabilitu biodpadu AT4 (test respirační aktivity, testovací metoda pro hodnocení stability biologicky rozložitelných odpadů na základě měření spotřeby kyslíku za 4 dny). Biologicky rozložitelný odpad je klasifikován jako stabilizovaný, pokud je hodnota AT4 nižší než 10 mg kyslíku na jeden gram sušiny, při vyšší aktivitě není možné uložení na skládku.
Stanovení polychlorovaných bifenylů (PCB) v látkách, které je obsahují (dielektrický olej v transformátorových stanicích, izolační kapaliny, provozní náplně) – limitní hodnota je 50 mg/kg.
Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a můžeme se do toho pustit!
Grafické zpracování GLIPS. Upravit nastavení cookies