Pesticidy, v poslední době poměrně hodně skloňované slovo v souvislosti s jejich účinky na naše zdraví. Pesticidy jsou přípravky určené k ochraně rostlin, čímž nepřímo zvyšují zemědělskou produkci. K velkému rozmachu jejich využívání došlo v 30. letech 20. století. O mnohých z nich bylo později zjištěno, že jsou toxické a značně perzistentní (v potravním řetězci setrvávají dlouhou dobu a jejich množství se v organismu kumuluje). Proto byly některé z nich postupně zakázány (např. všeobecně známé DDT).
Legislativou jsou stanoveny limity pro zbytková množství pesticidů v pitné vodě a v široké škále potravin rostlinného původu, jelikož zde všude se pesticidní látky mohou vyskytovat a také, dle našich zkušeností, skutečně vyskytují.
a také zkušenými odborníky, tudíž jsme schopni nabídnout možnost stanovení značného množství položek pesticidních látek i jejich metabolitů v mnoha druzích potravin a ve vodách.
Kromě zmíněných pesticidů jsme schopni v obdobných matricích stanovovat i další látky – tropanové a pyrrolizidinové alkaloidy, polyaromatické uhlovodíky a jiné kontaminanty
Pod pojem pesticidy se zahrnují:
Přípravky na ochranu rostlin – nařízení ES č. 1107/2009
Biocidní přípravky – nařízení EU č. 528/2012
Ve vztahu k potravinám:
Vyhláška, kterou se stanoví maximální přípustné limity reziduí jednotlivých druhů pesticidů v potravinách a potravinových surovinách č.381/2007 Sb. ve znění následujících předpisů 272/2008 Sb. a 387/2008 Sb.
Nařízení Komise (EU) 2023/915 o maximálních limitech některých kontaminujících látek v potravinách a o zrušení nařízení (ES) č. 1881/2006
Stačí jen vyplnit jednoduchý formulář a můžeme se do toho pustit!
Grafické zpracování GLIPS. Upravit nastavení cookies